Tato stránka používá cookies. Můžete změnit nastavení ve svém prohlížeči. Přečtěte si více o naší Cookie Policy.
X
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Videa

Video: Apple iPhone 3GS

Palm Pre je na trhu, v netboocích se testují obrazovky příští generace a Apple představuje nový iPhone. Tohle a mnohem více z uplynulého týdne ve Světě technických pokroků.

Svět technických pokroků

 

IDG Video

 

World Wide Developers Conference

Hned ze začátku se podíváme na World Wide Developers Conference společnosti Apple, kde byly představeny nové hardwarové i softwarové produkty. Nejprve tu máme dva nové MacBooky. Nový 15" MacBook Pro disponuje vestavěnou baterií, podobnou té u 17" modelu, která přístroj napájí až po dobu sedmi hodin a lze ji až 1000krát opětovně nabít, než se znehodnotí.

Nový Pro model navíc upustil od ExpressCard slotu ve prospěch univerzálnější čtečky SD karet. Nový 15" model přidává i na rychlosti procesoru, a to z 2,53GHz na 3,06GHz, a v USA v přepočtu zvyšuje cenu z 34 000Kč na 46 000Kč. A pak je tu i 13" MackBook, který prodělal tolik vylepšení, že si přídavek Pro zaslouží také. Rovněž disponuje baterií s dlouhou výdrží, lepším displejem, slotem pro SD karty a portem Firewire 800. Co se operační paměti týče, může mít velikost až 8GB. Cena se v USA pohybuje v přepočtu od 21 000Kč.

iPhone 3GS

Společnost Apple představila novou verzi svého populárního iPhone. Přístroj s označením iPhone 3GS prošel oproti současnému modelu několika hardwarovými vylepšeními, mezi kterými hraje prim rychlost. Cokoliv děláte, všechno co chcete, vám nyní půjde rychleji. Například prosté načítání zpráv je tu 2,1krát rychlejší, načtení hry jako je SimCity 2,4krát rychlejší, zobrazení přílohy emailu v Excelu 3,6krát rychlejší a načtení webové stránky psané v java scriptu 2,9krát rychlejší. Všechny rychlosti srovnáváme proti klasickému iPhone 3G. Telefon má také 3-megapixelový fotoaparát s automatickým ostřením a možností natáčet videa.

Nechybí ani ovládání hlasem a zabudovaný kompas. Předpokládá se také vylepšení životnosti baterie, stejně jako grafického výkonu. Nový iPhone 3GS by se měl objevit již 19. června, tedy ve stejný týden jako nová verze operačního systému 3.0. Za 16GB verzi v USA zaplatíte v přepočtu asi 4000Kč a za 32GB verzi asi 6000Kč. Původní iPhone 3G pak dnes v USA přijde v přepočtu asi na 2000Kč.

Palm Pre

Apple však není jediný, kdo přispěl na trh s novým kouskem. Minulý týden vypustil Palm na trh svůj smartphone Pre. Pre běží na Web OS od Palmu a pohání ho 600mhz procesor, díky němuž může v jednom okamžiku běžet několik aplikací současně, což iPhone nezvládá. Palm Pre dále nabízí klasickou klávesnici a vyměnitelnou baterii, ale prostor určený pro média a aplikace je omezený jen na 8GB.

Novinky z Computexu

Po rychlé návštěvě Computexu z minulého týdne tu pro vás máme další novinky. Nový druh obrazovek pro notebooky, ze kterých se lépe čte a neztrácí na kvalitě ani u multimédií, by měl být brzy k dostání a my jsme měli možnost vidět první vzorky. Tady můžete vidět jeden z prvních displejů nové generace. Tento exemplář vyjel z výrobní linky teprve asi před týdnem.

"Využíváme zde standardní technologii kapalných krystalů, která byla vyvinuta převážně pro televize, a modifikujeme ji tak, že je velmi přívětivá pro čtení. Obrazovky mají tři módy: barevný mód vhodný pro videa a surfování na internetu,
reflexní mód, který pracuje s okolním světlem a displej tak zůstává čitelný i na přímém slunci, a hybridní mód, který je kombinací barevného a reflexního." Rozdíl oproti klasické obrazovce netbooku je venku patrný na první pohled. Obrazovky by se mohly objevit koncem roku. Ze začátku budou o něco dražší než klasické LCD obrazovky, ale s rozšířením výroby by jejich cena měla klesnout.

Netbooky jsou dnes hitem, ale i navzdory malým velikostem stále nevydrží celý den bez dobíjení. Tuto nevýhodu by chtěl napravit Intel v budoucích verzích své Atom platformy. "Máme v plánu více integrovat, pokusit se snížit potřebnou energii, abychom dosáhli co nejlepších výsledků v délce provozu na baterie. Jde nám o to vynaleznout přístroj, který vydrží celý den, abyste už spolu s netbookem nemuseli nosit napájecí zdroj. "To se však snáze říká, než uskutečňuje. Většina dnešních netbooků vydrží 3 až 5 hodin na klasickou 3-článkovou baterii a téměř dvojnásobek na baterii 6-článkovou.

Větší baterie jsou však mnohem objemnější a těžší. Životnost baterie lze prodloužit snížením odběru jednotlivých komponent, což se Intelu daří postupně realizovat u procesorů z řady Atom, avšak komponenty mimo jejich kontrolu, jako jsou obrazovky, stále odebírají hodně energie. Společnost AMD má v plánu uvést svůj první grafický procesor, podporující nové grafické API Microsoftu DirectX 11, koncem tohoto roku. Umožňuje zobrazit mnohem kvalitnější a propracovanější herní grafiku. A jak můžete vidět, obraz využívající mozaikování a přecházení z malého počtu trojúhelníků na velký počet poskytuje mnohem větší detaily.

Tohle jsou ty trojúhelníky, o kterých mluvím. Na jedné straně můžete videt červené, ty jsou bez procesu mozaikování. Jakmile uvidíte spleť zelených trojúhelníků, u nich je už proces mozaikování zapnutý. Výsledný obraz je tak mnohem kvalitnější. Prozatím blíže nespecifikovaný čip bude postaven na 40-nm technologii od společnosti TSMC.

Nakonec tu pro vás máme kameru a fotoaparát. Jde o vodotěsnou kameru Xacti WH1 od společnosti Sanyo, kompatibilní s Eye-Fi SD kartami. Díky tomu lze přenášet fotografie i videa přes WiFi. S kamerou je možné ponořit se do hloubky 3 metrů, natáčet 720p HD videa a pořizovat 1,1-megapixelové fotografie. V Japonsku bude dostupná koncem června za 55 tisíc jenů, což je v přepočtu asi 11 000Kč. Uvedení v jiných zemích zatím nebylo oznámeno.

A dnešní poslední novinkou je fotoaparát Casio Exilim EX-H10, se kterým lze podle společnosti na jedno nabití nafotit až 1000 fotografií. Jeho optická soustava také začíná na 24 milimetrech. Lze s ním pořizovat 12-megapixelové snímky, v zadní části má 3" displej a může také natáčet video v rozlišení 1280x720. V Japonsku se začne prodávat 3. července za cenu zhruba 40 tisíc jenů, což je v přepočtu asi 8 000Kč. Kdy se objeví v dalších zemích, by mělo být brzy oznámeno.

autor IDG, překlad Martin Rippl


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*