Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Hardware

Canon EOS-1Ds Mark III - nejlepší z Canonů

Společnost Canon představila nový digitální fotoaparát EOS 1Ds Mark III, který se stává nejlepším artiklem Canonu pro profesionální fotografy. Společně s fotoaparátem byl představen i nový objektiv

Společnost Canon uvádí na trh s profesionálními fotoaparáty 21megapixelový model EOS-1Ds Mark III s rychlostí snímání 5 snímků za sekundu. Tato nová digitální zrcadlovka se stává "vlajkovou lodí" společnosti Canon, poskytuje 14bitové zpracování obrazu díky nově vyvinutému snímači velikosti celého políčka (35 mm) a nabízí výstup souborů s převodem na nekomprimované 16bitové soubory TIFF o velikosti větší než 100 MB, což pro segment digitální fotografie formátu 35 mm znamená zcela nový nejvyšší dosažitelný standard.

Dvojice procesorů DIGIC III zajišťuje vynikající reprodukci barev a umožní souvislé snímání až 56 velkých snímků JPEG (12 snímků RAW) rychlostí 5 sním./s – při tomto rozlišení naprosto bezkonkurenční výkon. Schopnost nepřerušeně snímat tak velké obrazy by se mohla pro studiové fotografy stát rozhodujícím důvodem pro přechod na platformu EOS.
EOS-1Ds Mark III přebírá novou technologickou platformu, která byla v tomto roce již uvedena v modelu EOS-1D Mark III, a to včetně 63zónového měření expozice, systému automatického zaostřování s 19 body křížového typu, 3,0” LCD displeje s režimem Live View a integrovaného čisticího systému EOS. Funkce Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) rozšiřuje dynamický rozsah a zajišťuje větší hloubku a lepší prokreslení detailů ve světlých oblastech. Zároveň s tímto fotoaparátem společnost Canon uvádí na trh nový ultraširokoúhlý objektiv EF 14mm f/2.8L II USM.
„Naprosto bezkonkurenční kvalitou obrazu a všestranností znamená EF 14mm f/2.8L II USM pro obor komerční fotografie zcela nový standard“, řekl Karz Suzuki, Head of Canon Professional Services. „Tento fotoaparát zaručeně zvýší popularitu produktů Canon mezi profesionálními studiovými fotografy. Uvedení fotoaparátu EF 14mm f/2.8L II USM, jímž se završuje 20letý vývoj systému EOS, je významným okamžikem v naší historii vývoje fotografických systémů.”
Základní údaje: 21megapixelový snímač CMOS velikosti celého políčka (35 mm) Souvislé snímání až 56 snímků rychlostí 5 sním./s Dvojice procesorů DIGIC III Funkce Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) Systém automatického zaostření s 19 senzory křížového typu a 26 pomocnými zaostřovacími body Integrovaný čisticí systém EOS Rozsah ISO 100–1600 (rozšiřitelný na L:50–H:3200) 3,0” LCD displej – 230 tis. pixelů a režim Live View Nový hledáček – širší a jasnější
EOS-1Ds Mark III nabízí výstup souborů, které daleko předčí standardní požadavky předních agentur a fotobank s ohledem na rozlišení. Snímače CMOS třetí generace nabízejí nové pixelové schéma s obvody pro snížení šumu u každého pixelu a zajišťují vysokou kvalitu obrazu až po hodnotu citlivosti ISO 1600. 14bitové A/D konvertory poskytují barevnou hloubku s 16 384 tóny na jeden pixel – výsledkem jsou hladší gradace a přesnější reprodukce barev.
Možnost zvýšit citlivosti až na hodnotu H:3200 jistě přivítají profesionální fotografové pracující v kostelech a prostředích, kde není dovoleno nebo vhodné použití blesku. V situacích, v nichž je velmi důležitá diskrétnost, poslouží tichý režim, který pozdrží přípravu spouště k novému použití po celou dobu, kdy spoušť zůstává stisknutá.
Režim Highlight Tone Priority (Priorita světlých tónů) nabízí fotografům svateb a krajin možnost zvýšení dynamického rozsahu pro světlé oblasti při snímání s použitím hodnot nad ISO 200 – výsledkem je dokonalejší reprodukce barevných odstínů svatebních šatů, oblaků a jiných světlých objektů.
Systém automatického zaostřování používá 19 senzorů křížového typu s citlivostí až f/2.8, jež jsou rozprostřeny v AF oblasti a umožňují optimalizaci objektů, které se nacházejí mimo střed. 26 pomocných AF bodů přispívá k dosažení přesného AF sledování. Ovládací prvky zahrnují vyčleněné tlačítko AF-ON, které se nachází na zadní části fotoaparátu. To uživatelům během kompozice umožňuje okamžité zapnutí automatického zaostřování. Hledáček nabízí vyšší jas a širší zorný úhel a 63zónový měřicí systém fotografům poskytuje větší kontrolu nad expozicí.

Nový jasný 3,0” LCD displej nabízí rozlišení 230 tis. pixelů a umožňuje tak přesnou kompozici a kontrolu snímků. V režimu Live View se na LCD displeji zobrazuje obraz v reálném čase, dále je možné zvolit zobrazení mřížky a živého histogramu, který simuluje expozici obrazu. Pro snímání v režimu Live View lze tlačítko AF-ON naprogramovat tak, aby se zrcadlo fotoaparátu dočasně otočilo a spustilo se automatické zaostřování. Ve studiovém prostředí může fotograf pomocí dálkového režimu Live View komponovat záběry, upravovat nastavení a pořizovat fotografie z PC s využitím softwarových nástrojů EOS.
Nabídkový systém fotoaparátu EOS-1Ds Mark III využívá strukturu záložek, díky níž odpadá nutnost procházení nabídek posunem a je zaručena výrazně lepší čitelnost a snadnější obsluha. Vylepšení oproti předchozím modelům představují také osobní nastavení a uživatelsky nastavitelné funkce seskupené do 57 funkcí s možností vlastního nastavení a rozdělené do čtyř logických kategorií. Kromě toho mohou fotografové nyní pouhým pohledem zjistit, zda byly ve výchozích nastaveních provedeny změny. Volba My Menu (Moje nabídka) fotografům umožňuje do samostatné nabídky ukládat často používaná nastavení, k nimž poté mají okamžitý přístup. Nastavení pro příslušenství nedávno uvedené na trh, např. blesk Speedlite 580EX II a bezdrátový vysílač souborů WFT-E2, lze ovládat přímo z LCD displeje.
Fotoaparát je vybaven novým vyčleněným tlačítkem ISO a hodnota ISO se rovněž trvale zobrazuje na horním LCD panelu.
Trvanlivost závěrky se zvýšila o 50 % na 300 000 cyklů. Plášť z hořčíkové slitiny a těsnicí prvky chrání tělo fotoaparátu před poškozením. Integrovaný čisticí systém EOS omezuje tvorbu prachu, odpuzuje a odstraňuje jej ze snímače, čímž významně snižuje nutnost ručního čištění. Zamezení ztrátě dat napomáhá zvukový signál, který zazní, je-li během zápisu obrázků otevřený kryt slotu.Rozhraní fotoaparátu zahrnují výstup pro video (pro zobrazení ve formátu NTSC a PAL – při použití režimu Live View je ideální pro živé předvedení snímků klientům během fotografování) a USB 2.0. Speciální konektor zajišťuje kabel USB v těle fotoaparátu a zabraňuje jeho náhodnému odpojení při fotografování.
EOS-1Ds Mark III je plně kompatibilní se všemi objektivy řady EF a blesky EX Speedlite a novým bezdrátovým vysílačem souborů WFT-E2. Vysílač WFT-E2 zajišťuje bezdrátové zabezpečené nahrávání dat na servery FTP a dálkový přístup prostřednictvím protokolů HTTP a PTP. Lze ho rovněž bezdrátově připojit na externí paměťová zařízení a podporuje označování polohy pomocí GPS při použití mobilních zařízení GPS. V případě projektů, u nichž je maximálně důležitá ochrana snímků a zachování jejich autenticity EOS-1Ds Mark III, umožňuje použití sady pro zabezpečení originální verze dat OSK-E3.
Nový objektiv
S tímto fotoaparátem společnost Canon uvádí na trh také nový objektiv EF 14mm f/2.8L II USM – nový ultraširokoúhlý objektiv řady L určený pro fotografy požadující pohled s širší perspektivou. Stejně jako všechny objektivy řady L a blesky Speedlite 580EX II je EF 14mm f/2.8L II USM opatřen těsnicími prvky, které jej chrání proti podmínkám prostředí, a společně s fotoaparátem EOS-1Ds Mark III vytváří fotografický systém plně odolný proti nepříznivým povětrnostním vlivům. Asférické a UD členy zajišťují mimořádně vysokou kvalitu obrazu a lepší ostrost po celé ploše snímku. Kroužkový USM motor umožňuje tiché automatické zaostřování a neomezené použití ručního zaostření. Kruhová clona přispívá k dosažení příjemného bokehu (rozostření pozadí) při širokém rozevření clony a povrchová Super Spectra potlačuje výskyt stínů a světelného závoje tím, že zabraňuje vzniku odlesků od povrchu optických členů objektivu a snímače.
Software
EOS-1Ds Mark III je dodáván s obsáhlou sadou softwaru, který fotografům zajistí zjednodušení jejich pracovních procesů. Její součástí je software Digital Photo Professional (DPP) pro převod/zpracování formátu RAW, který poskytuje plnou kontrolu nad zpracováním obrázků RAW. DPP také spolupracuje s funkcemi fotoaparátu, např. funkcí Dust Delete Data (Data k odstranění prachu) a režimem Picture Style (Styl obrázku). Dalšími součástmi standardní softwarové výbavy jsou programy EOS Utility, ImageBrowser/ZoomBrowser a PhotoStitch.
Cena pro ČR nebyla dosud zveřejněna, v zahraničí se odhaduje cena samotného těla fotoaparátu na 7 999 USD, ale také 7.999 Euro. Prodeje by měly začít na přelomu září a října letošního roku
Zdroj a foto: Canon

autor Václav Maletínský


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.