Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Hardware

Kupujeme zařízení s Windows 8 - 1. díl

Koupě nového zařízení s Windows 8 není tak jednoduchá jako výběr nového tabletu s Androidem. Hlavním důvodem je velká spousta hardwarových forem, na nichž se tento systém od Microsoftu implementuje.

Řada zařízení s Windows 8 je široká a zahrnuje vše od malých tabletů přes větší notebooky až po all-in-one počítače a stolní stroje, přičemž cestou jsou posbírány spousty různých hybridních řešení, u nichž mnohdy není jasné, do jaké kategorie je zařadit, a je nutné vytvořit jim kategorii novou. Pokud tedy řeknete, že „chcete zařízení s Windows 8“, je to velmi obecné tvrzení, které je třeba upřesnit.

Náš průvodce vám pomůže prodrat se všemi zákoutími, kterými musíte zákonitě projít, chcete-li, jak již bylo řečeno, nové zařízení s Windows 8. Ať už jde o výrazné rozdíly v designu nebo malé detaily, které musíte zvážit, jakmile se konečně rozhodnete pro daný typ zařízení.

Kupujeme notebook s Windows 8

První rozhodnutí, které musíte učinit, je jednoduché: Potřebuji spíše stolní počítač nebo mobilní zařízení?

Pokud sháníte desktop, pak najdete rady v následujících dílech seriálu. Nyní se zaměříme na zájemce o mobilitu, i když zde je potřeba dvakrát zvážit, zda dáte přednost notebookům, tabletům nebo hybridům.

Lenovo IdeaPad Y500Notebooky jsou dobrou volbou... pokud potřebujete notebook. Psací příslušenství pro tablety s Windows – včetně vlastních produktů Microsoftu Touch Cover a Type Cover – není prostě příliš vhodné pro dlouhodobé psaní. A dokonce i levné notebooky mají často lepší specifikace než klasické tablety. Můžete navíc nalézt hybridy, které jsou primárně notebooky, a nabízejí všechny výhody notebooku nakombinované s přenosností tabletu. Ceny jsou však o něco vyšší než u notebooků. (Více o hybridech dále.)

Jestliže sháníte notebook s Windows 8, podívejte se do našeho aktuálního průvodce koupí notebooku. Zde najdete všechny informace potřebné k uváženému rozhodnutí v této oblasti. K této věci už pouze jedna poznámka: dotykové notebooky jsou praktické, ale použitelné dotykové displeje jsou dražší a mají negativní vliv na výdrž baterie.

Než koupíte tablet s Windows

Nejsou pro vás notebooky dost přenosné? Možná by vás mohly zaujmout tenké a lehké tablety s Windows – pokud jste si jisti, že raději nechcete „pádlo“ s Androidem nebo iPad. Operační systém je velmi důležitý faktor na zvážení. Řekli bychom dokonce ten nejdůležitější.Acer IconiaTab W700

Tablety s Windows, které jsou poměrně novým segmentem, mají několik slabin. Windows Store – který dodává moderní aplikace, jež jsou základem pro všechny ty zářící živé dlaždice – je stále poměrně chudý. Nokia Lumia 2520 je pak jediným současným modelem, který podporuje LTE konektivitu využitelnou za pochodu. Tablety s Windows jsou také mnohem dražší než zařízení s Androidem. A přestože se už na trh pomalu dostávají zařízení od Aceru, Dellu a Lenova s osmipalcovými displeji, velká většina tabletů s Androidem má 10palcové nebo větší displeje.

To vše jsou důvody k tomu, abyste mohli začít uvažovat o konkurenčních zařízeních. Ovšem než tablety s Windows zavrhnete, je třeba si ještě zmínit funkce, díky kterým excelují v kombinaci přenosnosti a produktivity:

Synchronizační funkce založené na SkyDrive zjednodušují přechod z PC na tablet a notebook (a zpět) bez nutnosti zapojování jakýchkoliv kabelů (možná kromě napájecího).

Internet Explorer 11 je plnohodnotný prohlížeč desktopové třídy, na rozdíl od mobilních verzí Chromu a Safari. A ano, znamená to, že spolupracuje s weby založenými na technologiích Flash a Silverlight.

Prakticky všechny tablety s Windows mají volitelné příslušenství v podobě klávesnice.

Mnoho tabletů s Windows 8 má předinstalovanou bezplatnou kopii Office Home & Student.

Jakmile si zvyknete na prvek multitaskingu Snap, je přechod k pouze jedné zapnuté aplikaci v Androidu nebo iOS složitý.

A samozřejmě, pouze tablety s Windows 8 nabízejí komplexní přístup na tradiční plochu Windows a její ohromné možnosti, pokud jde o software – byť menu, které je určeno pro ovládání myší, nebude na tabletech orientovaných na dotykové ovládání vždy fungovat podle vašich představ.

Pokračování

autor Brad Chacos, Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.