Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Hardware

Vyčistěte si dotykovou obrazovku

Dotykové ovládání je bezesporu velmi pohodlné. Nicméně při dlším používání se dotykové obrazovky snadno ušpiní. Víte, jak je vyčistit?

Používáte-li i vy stejně jako většina uživatelů nějaká zařízení s dotykovou obrazovkou, pak ať chcete nebo ne, časem se na obrazovce udělají mastné skvrny od neustálých dotyků prstů. A je zřejmé, že to na kráse vašemu dotykovému zařízení rozhodně nepřidá, a to nehovoříme o tom, že dotyky na ušmudlaných zařízením rozhodně nejsou právě příjemná.

Umýváte si před prací na tabletu, notebooku či smartphonu pečlivě ruce? Nebojte, nejste v tom sami. Ani my nejsme v tomto ohledu nijak zvlášť pečliví. A podle toho to také vypadá. Možná kdybychom oslovili nějakého chemika, tak by nám dokázal ze vzorků sebraných na našich iPadech, co jsme měli k snídani.

Dotykové obrazovky by se měly čistit co nejčastěji, o tom není pochyb. Ušpiní se logicky daleko dříve než bezdotykové obrazovky a špína sama negativně ovlivňuje jak citlivost dotyku, tak samotné vnímání obrazu.

Pro vyčištění dotykové obrazovky naštěstí nepotřebujete nic nákladného a ani nic zvláštního. Můžete mít dotykové obrazovky té nejvyšší kvality a přitom pro jejich vyčištění nebudete potřebovat nic zvláštního – vystačíte si bohatě s naprosto běžnými prostředky a trochou pečlivosti.

V první řadě budete potřebovat utěrku z mikrovlákna. Možná již doma nějakou máte, možná jste ji dostali při koupi nějakého zařízení nebo třeba s novými brýlemi. Pokud ji doma přece jen nemáte, můžete ji za několik korun koupit v obchodech s počítači, fotoaparáty, popřípadě v různých elektronických obchodech.

Utěrka z mikrovlákna

V první řadě je třeba, abyste na celé obrazovce dotykového zařízení pokud možno zobrazili bílou plochu. Například otevřete v textovém editoru nový dokument a nic do něj nepište. Na bílém pozadí totiž daleko snáze uvidíte šmouhy.

Nyní velmi jemně stírejte obrazovku, a to ve vodorovném směru. Pokud to nepůjde, zkuste stírat svisle, popřípadě do kruhu.

Pokud bude obrazovka stále ušmudlaná, pak budete potřebovat náš tajný kouzelný lektvar pro čištění dotykových obrazovek. Naplňte láhev s rozprašovačem asi do poloviny destilovanou vodou. Zbylý objem lahve pak vyplňte octem. Lahev uzavřete a obsah lahve protřepte.

V dalším kroku vypněte dotykové zařízení. Určitě v tuto chvíli nepotřebujete, aby v tuto chvíli procházel zařízením elektrický proud.

Rozprašovač

Nyní roztokem z lahve s rozprašovačem postříkejte kousek utěrky z mikrovlákna – ideálně samozřejmě ten kousek, který je čistý. V žádném případě nestříkejte přímo na obrazovku! Poté takto navlhčenou utěrkou stírejte obrazovku postupem popisovaným výše.

Poté ještě setřete obrazovku suchou utěrkou z mikrovlákna, popřípadě alespoň tím kouskem utěrky, který jste nenamočili. Zařízení nezapínejte, dokud nebude obrazovka úplně suchá.

autor Lincoln Spector, David Čepička


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.