Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Badatelé vyvinuli bezpečnější, pevnou baterii

Jeden z vynálezců Li-Ion baterií do notebooků, telefonů a tabletů představil novou generaci technologií pro baterie, které jsou tentokrát v pevném stavu a mají až třikrát vyšší hustotu energie než dosavadní řešení. A navíc jsou bezpečnější.

John Goodenough, vítěz Fermiho ceny, který objevil oxid kobaltolithný, materiál, jenž tvoří katodu používanou v dnešních Li-Ion bateriích, se spojil s Marií Helenou Bragovou a společně vyvinuli baterii, které jako elektrolyt využívá pevné sklo. (Nejde však o první baterii v pevném skupenství; Samsung a MIT spolupracovaly na konkurenčním řešení v loňském roce.)

Vědci říkají, že baterie v pevném skupenství řeší několik problémů, včetně bezpečnosti. (Vzpomeňte si na problémy Samsungu a jeho phabletu Note 7.)

Jednou z příčin zkratů v současných bateriích jsou tzv. „dendrity,“ kovové chloupky, které se mohou spontánně utvořit a pak „protáhnout“ skrze bariéru elektrolytu oddělující katodu a anodu baterie. (Ačkoliv v případě Samsungu byly příčinou spíše výrobní vady.) Goodenough a Bragová tvrdí, že skleněný elektrolyt využívaný jejich bateriemi zabraňuje tvorbě těchto dendritů.

Na základě testů to pak vypadá, že pevné baterie mohou mít energetickou hustotu blížící se trojnásobku konvenčních Li-Ion baterií. Pevná baterie by tak mohla pojmout až trojnásobek energie Li-Ion baterie stejného objemu.

Goodenough a Bragová navíc uvádějí, že skleněný elektrolyt, vyráběný se sodíkem, by měl být i ekologičtější než lithium využívané v dnešních článcích.

Dalším krokem je tak pouze nalézt společnost, která by nové baterie vyráběla.

Zdroj: CIO.com

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.