Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Britská špionážní služba ve spolupráci s NSA až do konce loňského roku prováděla ilegální špehování

Britský soud v pátek rozhodl, že britská tajná služba GCHQ až do konnce loňského roku ilegálně špehovala britské občany.

Podle britského Investigatory Powers Tribunal agentura GCHQ využívala data zachycená a shromážděná svou partnerskou organizací ve Spojených státech - NSA – při provádění svých vlastních vyšetřování britských občanů, což je ilegální. Tribunál zjistil, že díky svému partnerství s NSA GCHQ v rámci veřejně kritizovaného programu Prism a dalších podobných programů přistupovala k osobním informacím jednotlivců a porušovala tak jejich lidská práva - konkrétně právo na soukromí a svobodu projevu.


Od prosince však GCHQ musí jednat podle nových zákonů, které agentuře přikazují oznamovat příslušné komisi, jaká data získává a jak je využívá. Investigatory Powers Tribunal, který se jako jeden z mála britských soudů může zabývat agendou GCHQ, nerozhodl v neprospěch této organizace za celých patnáct let její existence. Průlomový rozsudek tak padl až nyní, kdy na GCHQ podalo žalobu několik organizací zabývajících se ochranou lidských práv.

 

Zdroj: CNET

autor Jiří Paleček


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.