Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Bývalý šéf Nokie v nových memoárech přiznal řadu chyb

Bývalý šéf Nokie Jormal Ollila ve svých nově vydaných pamětech uvedl, že management finské společnosti udělal řadu chyb, když nedokázal správně identifikovat měnící se poptávku uživatelů a podcenil asijské výrobce.

Ollila vydal 450stránkové paměti tento týden. Uvádí v nich mimo jiné to, že finský výrobce nebyl schopný udržet si své vedoucí místo na trhu kvůli silné konkurenci a vzestupu levných asijských výrobců. Nokia si údajně až příliš pozdě uvědomila, že její mobilní platformy zaostávají za americkým softwarem a není schopná reagovat na změny, jež přinesl Apple iPhone. Společnost prý také nedokázala identifikovat klíčové trendy včetně poptávky uživatelů po dotykových modelech s tím, že jistý podíl na neúspěchu Nokie mají i američtí operátoři, kteří Nokii tvrdili, že po smartphonech nad 300 dolarů by nebyla žádná poptávka. Apple následně vydal svůj chytrý telefon s cenovkou přes 600 dolarů.


Ollila přiznal, že „Apple dokázal přijít s něčím zcela novým a nabídl skvělý uživatelský zážitek - samotný telefon a ekosystém služeb a aplikací." Nokii se naopak ekosystém vytvořit nepodařilo. Ollila, jenž je nyní v managementu Royal Dutch Shell, šéfoval Nokii od roku 1992 do roku 2006, přičemž předsedou představenstva byl mezi lety 1999 a 2012. Olilla také dodal, že současný šéf Nokie Elop nebyl na seznamu kandidátů na prvním místě - tam byl „představitel velmi známé americké firmy", jenž však nakonec nebyl zvolen kvůli osobním problémům.

 

Zdroj: ZDNet

autor Jiří Paleček


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.