Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Dodávky grafických karet klesají, marže stále nikoliv

Těžaři kryptoměn nakoupili mezi dubnem 2017 a březnem 2018 ohromné množství grafických karet. S růstem složitosti těžby a poklesem odměn se však tento způsob výdělku vyplatí stále méně lidem.

Jenže obrovská poptávka vyšroubovala ceny grafik do ohromných výšin. To se ovšem postupně začíná zlepšovat (konkrétně u karet starých 0 až 2 roky) a očekává se, že poptávka po grafických kartách, respektive jejich dodávky, bude ve druhé polovině letošního roku klesat. Podle dodavatelů z Tchaj-wanu je díky poklesu poptávky ze strany těžařů opět možné zaměřit svou pozornost na hráče.

Navzdory mírnému poklesu cen jsou marže výrobců stále lepší než kdy dříve. Asus, Gigabyte, MSI i TUL si prý svoje marže udržují na úrovni okolo 20 procent. Před zvýšenou poptávkou těžařů se přitom toto číslo pohybovalo jen mezi osmi a deseti procenty.

Hráče teď čeká poněkud lepší období. Těžba se totiž vlastníkům high-endových GPU vyplácí stále méně. K tomu přispěla i omezení ze strany vlády, ale především rostoucí nároky těžby na spotřebu elektrické energie. Což je nejen neekonomické, ale i neekologické. Při vydání další generace grafických karet by se tedy situace měla vrátit k normálu a herní segment si může oddychnout.

Vzhledem k tomu, že model GTX 1080 byl původně uveden v květnu 2016 a série RX Vega od AMD se příliš velkého zájmu herních fanoušků nedočkala, lze očekávat, že stále existuje dostatek hráčů, kteří budou shánět nové modely, a tak je převis poptávky nad nabídkou stále na pořadu dne. Zlatá horečka ze strany těžařů ovšem nejspíš definitivně končí.

Zdroj: Techspot.com

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.