Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Evropští uživatelé se k bezpečnosti mobilních zařízení staví liknavě

Norton zveřejnil výsledky svého výzkumu Norton Cybercrime Report 2012, který byl zaměřen na mobilní zařízení, konkrétně na jejich evropské uživatele.

Mobilní zařízení jsou pro lidi stále důležitější, z výsledků průzkumu však vyplývá, že spousta uživatelů nedodržuje základní bezpečnostní opatření.

Důležitost mobilních zařízení pro obyvatele evropských zemí ilustruje fakt, že 34 procent mobilních uživatelů v Evropě by se svého mobilního zařízení nikdy nevzdalo, a 24 procent dospělých majitelů telefonů a tabletů v průzkumu uvedlo, že by jejich zařízení bylo jednou ze dvou věcí, kterou by zachránili z domu v případě, že by hořelo.

Podle zástupců týmu Norton lidé na své mobilní zařízení spoléhají stále více a smartphony a tablety využívají nejen k aktualizacím stavů na sociálních sítích, ale třeba i k nakupování.

I z toho důvodu jsou mobilní zařízení bohatým zdrojem citlivých a osobních informací. Celých 69 procent uživatelů v Evropě přiznalo, že do svých mobilních zařízení vkládají citlivé informace. Pouze 35 procent lidí však svoje údaje na telefonu nebo tabletu chrání heslem.

Asi 30 % Evropanů zažilo ztrátu nebo krádež mobilního zařízení. Jedná se o stresující situaci, protože náklady spojené s náhradním zařízením nebo použitím dočasného telefonu činí 122 eur. U tabletů pak tyto náklady činí 233 eur. V případě ztráty telefonu by se lidé obávali, že jim někdo neoprávněně provolá vysokou částku (43 %), že někdo cizí bude kontaktovat lidi v jejich seznamu (26 procent), či že někdo bude prostřednictvím ztracených nebo ukradených zařízení nakupovat zboží (26 procent).

Pouze zhruba tři pětiny uživatelů mobilních zařízení stahuje aplikace vždy z důvěryhodných zdrojů, přitom třetina uživatelů uvedla, že nepoužívá zabezpečené metody pro online platby, čímž dává všanc svoje platební údaje. Každý desátý dospělý uživatel mobilních zařízení v Evropě se přitom stal obětí kyberzločinu. Většina lidí navíc pro přístup k internetu využívá nezabezpečené Wi-Fi hotspoty. Každý pátý uživatel se z veřejných Wi-Fi připojuje ke své bankovní aplikaci.

Zdroj: TZ Norton

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.