Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Jak se bránit škodlivému modrému záření

Modré světlo z obrazovek má na zdravý člověka neblahý vliv. Nešvar v podobě večerního zírání do smartphonu nebo počítače se tak z dlouhodobého hlediska nemusí vyplatit.

O modrém světle toho bylo napsáno už hodně. Jedná se o přirozenou součást slunečního záření, jenže jak víme, v noci slunce nesvítí, což je problém zejména ve světle toho, že právě modré záření výrazně ovlivňuje tvorbu hormonů v našem těle.

S postupným poklesem intenzity slunečního záření se naše tělo začne připravovat na odpočinek tím, že začne produkovat spánkový hormon melatonin. Ten však zůstává blokován, jestliže máme modrého světla příliš. Jenže ani tím, že omezíme ponocování s notebookem na klíně nebo telefonem v ruce, se nadmíře modrého světla úplně nevyhneme. Je totiž součástí většiny LED zářivek, kterými jsou stále častěji osvětleny naše domácnosti.

Příliš mnoho modrého světla má za následek poruchy spánku a oslabený imunitní systém. Modré světlo má také negativní dopad na buňky sítnice, které tak mají kratší životnost, respektive rychleji stárnou.

Jednou z alternativ je kromě aktivního se vyhýbání modrému světlu povrchová úprava skel brýlí s názvem Blue Control, která dokáže modré světlo efektivně filtrovat. Skla s tímto filtrem na našem trhu nabízí společnost Optiscont, která provozuje stejnojmenný internetový obchod i síť kamenných prodejen.

Zrak má pomocí filtru Blue Control smysl chránit i tehdy, když nenosíte dioptrické brýle. V tom případě jde o vhodnou prevenci. Bližší informace o nabídce Optiscontu naleznete na webu www.optiscont.cz.

Zdroj: TZ Optiscont

 

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.