Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Korejci vyvíjejí bezdrátové nabíjení fungující téměř na pět metrů

Bezdrátové nabíjení je poměrně mladou technologií, i přesto však zaznamenává pokrok. Týmu jihokorejských vědců se podařilo vylepšit dosavadní protokol pro bezdrátové nabíjení tak, že více než ztrojnásobili jeho efektivní dosah.

Systém bezdrátového nabíjení tak, jak jej známe dnes, vyžaduje, aby se zařízení – například smartphone – nacházelo maximálně pár centimetrů od nabíjecí podložky. Systém, který vyvinul korejský tým, dokáže nabíjet baterie na vzdálenost zhruba 4,5 metru. To je jistě působivé, nicméně samozřejmě se jedná o záležitost, která zatím není připravena pro využití v běžném provozu.

Někteří z vás si možná pamatují, že američtí vědci z MIT přišli v roce 2007 s řešením bezdrátového nabíjení pomocí magnetické rezonance. Tento systém byl schopen bezdrátově vysílat energii na vzdálenost asi 1,5 metru a sloužil jako základ pro korejské řešení.

V Koreji vyvinuli nový mechanismus zvaný Dipole Coil Resonant System tak, aby specificky řešil nedostatky systému MIT. Tento mechanismus spoléjá na cívku s dvěma magnetickými dipóly, přičemž jeden z nich vyvolává magnetické pole a druhý přijímá elektrickou energii.

Množství přenesené energie a efektivita závisí na vzdálenosti cílového zařízení od primární a sekundární cívky. Na vzdálenost 90 centimetrů dokáže systém přenést 1 400 wattů při efektivitě 36,9 procenta. Na 4,5 metru pak systém dokáže přenést jen 209 wattů s efektivitou 9,2 procenta.

Zdroj: IDG News Service

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.