Tato stránka používá cookies. Můžete změnit nastavení ve svém prohlížeči. Přečtěte si více o naší Cookie Policy.
X
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Na co bylo ve starých počítačích tlačítko Turbo

Někteří z vás si možná pamatují, že před dávnou dobou mívaly počítače vedle tlačítek pro zapnutí a restart také tlačítko označené jako „Turbo“.

Toto tlačítko bylo často na počítačové bedně doplněno o malý LED displej zobrazující taktovací frekvenci procesoru v megahertzech (MHz) nebo nápis „hi/lo“ (vysoký/nízký takt), aby bylo jasné, v jakém režimu počítač v dané chvíli běžel.

To bylo po vydání původního procesoru Intel 8086, který běžel na frekvenci 4,77 MHz. Mnoho softwarových titulů (hlavně her) bylo v té době vyvíjeno na míru konkrétnímu stroji a vázáno na specifickou taktovací frekvenci procesoru, aby fungovalo tak, jak má. Když na trh přišly rychlejší procesory, běžel software příliš rychle, a tak bylo zavedeno tlačítko „Turbo“, aby (z dnešního pohledu paradoxně) počítač zpomalilo.

Šlo tedy o jistou vrstvu zajišťující kompatibilitu, aby tyto programy mohly normálně běžet. Tlačítko „Turbo“ bylo velice běžné v počítačích řad 286 a 386, méně běžné v počítačích 486 a téměř zaniklo v době, kdy se standardem staly procesory Pentium, tedy koncem 90. let.

Zdroj: Techspot.com

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*