Tato stránka používá cookies. Můžete změnit nastavení ve svém prohlížeči. Přečtěte si více o naší Cookie Policy.
X
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Ostrava získala dotaci na vybudování superpočítačového centra

Technická univerzita v Ostravě získala dvě miliardy korun z evropských fondů na výstavbu superpočítačového centra IT4Innovation. Projekt se rozběhne již tento měsíc.

Jak jsme vás informovali v březnovém článku, Vysoká škola Báňská podala prostřednictvím Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR Evropské komisi projekt týkající se vybudování superpočítačového centra IT4Innovations. Evropská komise projekt schválila, díky čemuž ostravská univerzita získá bezmála dvě miliardy korun na realizaci projektu.

Za úspěch projektu vděčí akademičtí pracovníci mimo jiné také samotnému městu Ostrava, díky jehož finančním dotacím ve výši okolo 40 milionů korun byli schopni zpracovat kvalitní projektovou dokumentaci, jež je nezbytným předpokladem pro úspěch projektu. Podle návrhů dosahuje superpočítač takového výkonu, že by aktuálně spadal pod patnáct nejrychlejších počítačů na světě.

„Ostrava výstavbu super-počítačového centra chápe jako jednu část celého širokého spektra změny průmyslu a struktury hospodářství v kraji,“ sdělil primátor Petr Kajnar. „Mimo jiné je toto také jednou z odpovědí na to, co dělá město pro budoucí zlepšení ovzduší v regionu. Je to složitá věc, která nejde změnit ze dne na den, ale pokud připravíme půdu pro vznik průmyslu nových technologií, pak ten starý průmysl nebudeme potřebovat tolik jako dnes a dojde k výraznému zlepšení životního prostředí.“

Celé centrum IT4Innovations bude mít několik zásadních využití, ale obecně se bude práce superpočítače zaměřovat na zpracování specifických a složitých úloh s vysokou neurčitostí. V praxi se bude jednat například o modelování a simulace pro řešení mimořádných situací jako jsou povodně, znečištění ovzduší, šíření požárů, havárie či prevence dopravních kolapsů. Využití zařízení nalezne také v medicíně nebo vývoji nanotechnologií.

Samotná fyzická výstavba započne na jaře příštího roku, přičemž první nákup superpočítačových technologií proběhne ve druhé polovině roku 2012. Dokončení celého centra IT4Innovations je plánováno na rok 2015, kdy by měl počítač stále celosvětově spadat mezi nejrychlejší stovku.

autor Jan Bednařík


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*