Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Přihlašování přes Facebook už není tak bezpečné jako dřív

Právě když lidé pomalu začali zapomínat na skandál Cambridge Analytica, přiznal Facebook skandál nový, který tentokrát nebyl tak úplně zamýšlený.

Chyba v systému totiž umožňovala kompromitaci nejen 50 milionů účtů na sociální síti, ale i další služby a aplikace, které pro přihlašování využívají služby Facebooku. Sem patří třeba Spotify, Airbnb nebo seznamka Tinder.

Facebook v pátek oznámil, že bezpečnostní hrozbu odhalil v průběhu minulého týdne. Hrozba spočívá ve zneužití zranitelnosti ve funkci, která lidem umožňuje podívat se, jak jejich profily vypadají z pohledu ostatních. Chyba hackerům umožňovala ukrást přístupové tokeny Facebooku a převzít tak kontrolu nad účty uživatelů. V rámci bezpečnostních opatření nastavil Facebook u více než 90 milionů uživatelů automatické odhlášení

Podle zástupců sociální sítě neexistují žádné důkazy o tom, že by hackeři získali přístup k „k soukromým zprávám nebo příspěvkům,“ což však bylo doplněno varováním, že vzhledem k tomu, že vyšetřování ještě neskončilo, „se může to změnit.“

Následně Facebook oznámil, že ohroženy mohou být i další služby využívající jeho funkci pro přihlašování. Mnoho aplikací a webových stránek lidem umožňuje přihlašování s využitím údajů pro facebookové účty, a ačkoliv se žádné zneužití dat (zatím) nepotvrdilo, jde o další důvod k obavám jak pro samotnou společnost, tak pro její uživatele.

„Přístupový token umožňuje, aby někdo používal účet, jako by sám byl jeho vlastníkem. To znamená, že by mohl získat přístup k dalším aplikacím třetích stran využívajícím přihlašování přes Facebook,“ vysvětlil Guy Rosen, produktový viceprezident Facebooku.

Ohrožen může být i Instagram, aplikace Facebooku pro sdílení fotografií a videí.

Facebook podle svých slov zranitelnost zalepil a resetoval přístupové tokeny všem účtům, o nichž bylo známo, že mohly být chybou ovlivněny. To však pro nápravu obrazu společnosti na veřejnosti nestačí. Nepomohl ani fakt, že k potenciálně napadnutelným uživatelům patřili i šéf Facebooku Mark Zuckerberg a provozní ředitelka Sheryl Sandbergová. Od zveřejnění zprávy ztratila firma na hodnotě 12 miliard dolarů.

A jako by to nestačilo, Facebook zároveň minulý týden přiznal, že telefonní čísla sbíraná kvůli dvoufaktorovému ověřování využívá za účelem cílení reklamy.

Zdroj: Techspot.com

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.