Tato stránka používá cookies. Můžete změnit nastavení ve svém prohlížeči. Přečtěte si více o naší Cookie Policy.
X
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Světem se šíří masivní ransomwarový útok

Světem se od pátku šíří masivní ransomwarový útok, který negativně ovlivnil například chod britských nemocnic, ale údajně i různých velkých společností v několika zemích.

Bezpečnostní experti ransomware identifikovali jako nový kmen malwaru WannaCry (nebo také WanaCrypt0r či WCry), který se rozšířil do zhruba stovky zemí světa včetně České republiky.

Malware zneužívá zranitelnost Windows známou jako EternalBlue, která unikla na veřejnost v dubnu poté, co skupina známá jako Shadow Brokers publikovala balík hackerských nástrojů, které údajně patřily americkému úřadu NSA. Microsoft již tuto chybu zalepil ve své březnové aktualizaci, mnoho organizací však záplatu evidentně nevyužilo.

K prvním nahlášeným případům patří Národní zdravotní služba (NHS) Velké Británie, u níž došlo k systémovým chybám a zablokování počítačů, které v zobrazené zprávě požadovaly výkupné ve výši 300 amerických dolarů v bitcoinech (neboli v přepočtu zhruba 7 500 Kč). Podle NHS nebyla ukradena žádná data pacientů, nicméně ransomware paralyzoval chod některých nemocnic, které odložily jinou než neodkladnou činnost a noví pacienti byli přesměrováni do zdravotnických zařízení v okolí (pravděpodobně myšleno soukromých).

Malware taktéž omezil chod telekomunikační společnosti Telefónica ve Španělsku, plynáren Gas Natural a elektráren Iberdrola.

Podle mnohých expertů celá situace dokazuje, jak je náš fyzický svět náchylný na kolaps, dojde-li k neočekávanému výpadku elektronických systémů.

Zdroj: Techspot.com

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*