Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Windows Defender bude brzy detekovat „čistící“ scareware

Microsoft podniká kroky proti aplikacím, které využívají taktiku paniky, aby ze spotřebitelů vytáhly nějaké peníze.

Počínaje 1. březnem budou Windows Defender a další bezpečnostní produkty Microsoftu klasifikovat programy zobrazující „nátlakové zprávy“ či oznámení jako nechtěný software. Takové programy budou po samotné detekci odstraněny ze systému uživatele.

Je pravděpodobné, že jste se s takovými programy v praxi setkali i vy. Jde o útočný software, který sám sebe často označuje slovy „cleaner“ (čistič) nebo „optimizer“ (optimalizátor?) v kombinaci se slovy „bezplatný“ nebo „zdarma“ (free). Takové programy pak „skenují“ váš počítač a hledají v něm viry nebo chyby, a následně využívají znepokojující, nátlakové zprávy, které mají uživatele vystrašit natolik, aby si zakoupili prémiovou verzi programu a „vyřešili“ tím vykonstruované problémy.

Ve skutečnosti jde často jen o podvod, který má z vystrašených uživatelů vytáhnout peníze. Takové programy často samy bývají škodlivým malwarem.

Námitky Microsoftu vůči takovým programům souvisejí s jejich tlakem na zákazníka, který tak může zbytečně utrácet.

Společnost tak nově definovala pojem „nátlakový software“, který nově splňuje mimo jiné následující charakteristiku:

Informuje o chybách v systému uživatele přehnaným nebo znepokojujícím způsobem a po uživateli požaduje, aby za chyby nebo problémy platil penězi nebo provedl jiné akce typu účasti v průzkumu, stažení souboru, přihlášení k odběru newsletteru a podobně. Naznačuje, že nahlášené chyby nebo problémy nelze vyřešit jiným způsobem. Po uživateli požaduje, aby jednal v rámci omezeného časového údobí, jinak údajný problém nevyřeší.

Zdroj: Techspot.com

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.