Tato stránka používá cookies. Můžete změnit nastavení ve svém prohlížeči. Přečtěte si více o naší Cookie Policy.
X
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Novinky

Zemřel první člověk, který napsal román na počítači

Komunita fanoušků sci-fi a technologií přišla o jednoho ze svých členů. Dne 8. září totiž po krátké nemoci zemřel Jerry Eugene Pournelle. Bylo mu 84 let.

Pournelle, narozený roku 1933 ve Shreveportu v Louisianě, sloužil jako voják v korejské válce, načež vystudoval univerzitu ve Washingtonu, kde nakonec získal doktorát z politologie. V průběhu let se Pournelle stal proslulým spisovatelem žánru sci-fi, novinářem a propagátorem technologií.

Asi nejvíce se proslavil tím, že se stal prvním významnějším spisovatelem, který napsal později publikovaný román výhradně na počítači.

V loňském rozhovoru pro portál The Verge Pournelle řekl, že jej ke koupi počítače přesvědčil roku 1977 jeden kamarád, který mu ukázal Electric Pencil, první textový editor pro domácí počítače.

Tento software nám dnes může připadat primitivní – měl pouze 14 řádků po 64 znacích na monochromatickém monitoru velikosti malé černobílé televize – ale Pournelle ho musel mít. Počítač zdaleka nebyl levný – stál 12 tisíc dolarů – ale vydělal na sebe za méně než rok, díky zvýšeným prodejům i ušetřenému času. Totiž elektronická oprava překlepů se nám dnes nejspíše zdá být samozřejmostí, ale v éře psacích strojů byla jedna chybička na stránce velkým problémem.

Zdroj: Techspot.com

autor Pavel Kreuziger


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*