Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Software

Tipy a triky pro každodenní práci v Excelu - 6.díl

Funkce a vzorce – to je to, co dělá Excel Excelem. Seznamte se s nejběžnějšími způsoby práce s nimi a začněte v Excelu konečně provádět nějaké pořádné výpočty.

Předcházející díl

 

Možná také patříte mezi tu spoustu uživatelů, kterým Excel učaroval poté, co pochopili propracované a komplexní funkce vzorců, které nabízí. Vzhledem k tomu, že k výsledkům výpočtů je možné se dostat více způsoby, můžete se sami rozhodnout, která varianta vám vyhovuje nejvíce. Typickým příkladem je zadávání vzorců a provádění výpočtů v Excelu, které se právě dá provádět několika způsoby.

9. =COUNTBLANK

Funkce COUNTBLANK dělá přesně to, co říká její český překlad, tj. spočítej prázdné buňky. Zjistí ve vámi zadané oblasti počet prázdných buněk. Ve sloupci B našeho ukázkového listu Excelu se nachází čtyři prázdné buňky a šest buněk s čísly. Za zmínku stojí, že prázdnou buňkou se zde myslí skutečně buňka bez obsahu, tj. i když buňka obsahuje jakýkoliv znak (třeba i mezeru), už se nepovažuje za prázdnou. Jinými slovy řečeno to znamená, že když do buňky B13 vložíte znak mezery, změní se počet prázdných buněk ze čtyř na tři.

10. =COUNTIF

Tato funkce v sobě navzájem slučuje funkci POČET, která zjišťuje počet buněk v oblasti obsahujících čísla a funkci KDYŽ, která zjišťuje počet buněk, jejichž obsah splňuje zadanou podmínku.

Předpokládejme, že chcete spočítat počet členů v hudebním klubu Music (ve sloupci C), ale pouze ty, kteří budou platit zvýhodněný poplatek 18 USD měsíčně. Nejprve spočítáte buňky a pak nastavíte podmínku, například v podobě vzorce =COUNTIF(C13:C22,“

autor JD Sartain, David Čepička


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru