Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Software

Tři kroky pro snazší správu hesel -1.díl

Používání a obecně manipulace s hesly asi nikdy nebude procházkou růžovou zahradou, nicméně existují triky, jak si práci s nimi maximálně zpříjemnit.

Používání hesel je obecně přijímaným zlem. Všichni asi na jednu stranu víme, jak je otravné neustále vytvářet a udržovat hesla pro přihlášení ke všem možným službám a zařízením, na druhou stranu si uvědomujeme potřebu zabezpečení přístupu k těmto službám a zařízením. Připomeňme si proto některá pravidla pro vytváření a manipulaci s hesly.

Ledaskomu by ale mohlo v poslední době připadat, že se heslům doslova blýská na časy – to po objevu a masovém rozšíření biometrického ověřování a dalších technik. Ať je to, jak je, každá technologie má své výhody a nevýhody – a to platí i u těch nejnovějších metod ověřování. Budoucnost proto zatím –alespoň co se týče ověřování přístupu – bude nejspíše spoléhat na kombinaci různých technik ověřování přístupu.

Přitom používání a správa hesel vůbec nemusí být až tak hrozná, ba naopak, může být velmi jednoduchá, možná snazší, než se vám vůbec kdy zdálo.

Vytváření silných hesel

Existuje sice celá řada postupů a zásad pro vytváření hesel, nicméně základní myšlenka spočívá v tom, že hesla musí být v první řadě obtížně odhadnutelná. Tím se samozřejmě nemyslí, že bychom my sami se snažili hádat heslo svého kolegy, ale spíše se zde jedná o možnosti počítačů uhodnout vaše heslo pomocí tzv. slovníkových útoků, při nichž se využívají databáze běžných slov (slovníky).

Silné heslo tedy nesmí obsahovat žádné z běžných slov nebo sousloví, ideální silné heslo je takové, které je tvořeno směsicí písmen, číslic a speciálních znaků. U některých služeb není možné používat speciální znaky,proto pozor na takové omezení. Co se týče délky hesla, jako minimální délka hesla se považuje osm znaků, ideální je používat heslo o deseti a více znacích.

Nejsnazší způsob vytvoření silného hesla obsahujícího dostatečný počet náhodných znaků,spočívá v použití nástroje pro správu hesel, jako jsou například nástroje 1Password, LastPass nebo Dashlane. Všechny tyto služby dokáží vytvořit silné heslo o vámi požadované délce. Další výhodou je i to, že počítačový program si dokáže složitá hesla zapamatovat lépe než člověk.

Ať vytváříte heslo jakýmkoliv způsobem, nikdy nepoužívejte následující hesla:

123456

password

12345678

qwerty

12345

123456789

football

1234

1234567

baseball

welcome

1234567890

abc123

111111

1qaz2wsx

dragon

master

monkey

letmein

login

princess

qwertyuiop

solo

passw0rd

starwars

Možná vás udivuje, jak snadno se dají vytvořit silná a obtížně zapamatovatelná hesla s náhodným výskytem nejrůznějších znaků, ale to jsme stále ještě na začátku. Je jasné, že pokud používáte obtížně uhádnutelné heslo, pak v kombinaci s tipy na dalších řádcích zjistíte, že najednou je všechno daleko jednodušší než kdy dříve, protože když už nic, máte velmi slušnou záruku toho, že jsou vaše hesla včetně toho, co jimi chráníte, dostatečně zabezpečená.

 

Pokračování

autor Ian Paul, David Čepička


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*