Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Software

Tvorba maker v Excelu a automatizace úloh s jejich pomocí - 7.díl

Pomocí makra můžete spojit řadu úkonů do jedné prakticky okamžitě provedené transakce.

Předcházející díl

 

Makra v Excelu nejsou ničím jiným než miniaturními programy, které vykonávají často se opakující operace, a tím vám šetří nejen spoustu času, ale i psaní na klávesnici. Programu MS Excel například trvá spočítání obsahu jednoho celého listu necelou jednu desetinu sekundy. To, co vás ve skutečnosti zpomaluje, jsou pouze a jedině ručně prováděné operace. A právě makra jsou tím správným prostředkem, který zautomatizuje ručně prováděné operace do jedné automatizované operace, která ve výsledku trvá prakticky jen zlomek času.

Programování maker

Macro1: Shromáždění a sloučení dat

1. Přesuňte se do složky, kde máte uloženy databáze firmy a jednotlivých prodejen. Poté otevřete soubor MasterDB.xlsx obsahující jak list Master pro výsledky firmy, tak listy určené pro jednotlivé prodejny.

2. Otevřete jeden z nových listů zaslaných jednotlivými prodejnami – v tomto případě zvolíme list zaslaný prodejnou v Bostonu s názvem BostonDB.xlsx.

3. Klepněte kurzorem myši zpět do souboru MasterDB.xlsx, aby bylo jasné, že pracujete s listem v tomto souboru.

4. Klepněte na záložku Vývojář a zde vyberte na položku Zaznamenat makro. Stejného efektu dosáhnete použitím klávesové zkratky Alt + L + R. V poli Název makra se objeví řetězec Macro1, což je název, který nám vyhovuje, a proto jej tam necháme.

5. Pokud chcete, můžete makru v poli Klávesová zkratka přiřadit klávesovou zkratku (v tomto případě použijte klávesu M). Později tomuto makru budete moci přiřadit tlačítko na pásu karet.

Dialogové okno pro záznam makra a pro přiřazení klávesové zkratky tomuto makru.

6. V rozevírací nabídce Uložit makro do: klepněte na ikonku šipky směřující dolů a ze seznamu, který se vzápětí zobrazí, vyberte položku Osobní sešit maker. Nastavení poté potvrďte stiskem tlačítka OK.

Nyní začínáte nahrávat makro.

 

Pokračování

autor JD Sartain, David Čepička


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.