Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Software

Upravujte soubory PDF v programu Microsoft Word - 4.díl

Ukládání souborů do formátu PDF je dnes naprosto běžné. Pokud je chcete upravovat, je situace poněkud obtížnější. Máte-li však v počítači nainstalován program MS Word, máte vyhráno!

Předcházející díl

 

S dokumenty ve formátu PDF se v současnosti pracuje stejně běžně jako s dokumenty uloženými v některém z formátů programu MS Word. Pokud však chcete dokumenty ve formátu PDF upravovat, pak musíte aktivovat editační funkce v programu Adobe Acrobat, což ale představuje zaplatit cca 11 500 Kč za desktopovou verzi Pro 2017, popřípadě platit formou ročního předplatného částku 5 500 Kč za verzi Pro DC. Samozřejmě existují i alternativní nástroje pro úpravu souborů ve formátu PDF, přičemž tím nejjednodušším řešením je v tomto případě často nástroj, který pravděpodobně také často používáte: program Microsoft Word 2016.

Oprava chyb v souboru PDF pomocí programu MS Word

Pokud v upraveném a znovu publikovaném či znovu uloženém souboru ve formátu PDF najdete nějaké chyby, pak nezbude, abyste se vrátili zpět a stránky znovu přeformátovali. Text bude s největší pravděpodobností v pořádku, problémy mohou nastat s obrázky, kde může funkce zalamování textu přerušit tok textu. Pokud k tomu dojde, pak ukončete odstavce tak, aby jedno textové pole končilo před obrázkem, a další, nové textové pole začínalo opět hned za obrázkem. Po dokončení těchto úprav pak napevno zadejte umístění obrázku.

1. Klepněte pravým tlačítkem myši na obrázek a z místní nabídky, která se vzápětí objeví, vyberte položku Zalamovat text > Další možnosti rozložení. Zobrazí se následující dialogové okno:

 Zde vyberte absolutní nebo relativní umístění

Pokud se text ve vašem novém souboru PDF nějak měnil a uspořádal, pak bude vhodné vybrat možnost Relativní vodorovná a svislá pozice. Tato volba umožní obrázku pohybovat se společně s textem. Pokud chcete, aby obrázek zůstal za všech okolností v levé dolní části stránky jedna, pak vyberte možnost Absolutní vodorovná a svislá pozice. Není třeba požadovanou pozici hledat nebo odhadovat, prostě jen přesuňte obrázek na nové místo a souřadnice se vám samy zobrazí v příslušném okně. Zde skutečně stačí jen vybrat absolutní nebo relativní pozici a nastavení potvrdit stiskem tlačítko OK.

Po provedení všech akcí zopakujte všechny výše uvedené kroky, kterými znovu uložíte nebo znovu exportujete dokument do formátu PDF.

 

Pokračování

autor JD Sartain, David Čepička


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.