Tato stránka používá Cookies. Informace o Cookies.
 
PRO MOBIL
PRO MOBIL
KLASICKY
KLASICKY


Software

Zálohování systému Windows do cloudu? Není třeba - 1.díl

Zálohování patří jednoznačně mezi nejdůležitější operace, protože v případě havárie nám zajistí přístup k datům, o něž jsme přišli. Velmi oblíbené je v současnosti zálohování do cloudu. Má smysl zálohovat do cloudu i operační systém?

Při zálohování v podobě obrazu disku nabízí programy pro zálohování namísto zálohování do cloudu pouze zálohování na externí disk. Co když ale třeba v mém bytě, kde mám jak svůj notebook, tak externí disk se zálohou, vypukne požár? Pak přijdu o notebook, externí disk i všechna data!

Úvod

Zálohování do cloudu je mezi uživateli velmi oblíbené. A není divu – tento způsob zálohování je velmi jednoduchý, funguje automaticky a zároveň ukládá data mimo domov či kancelář uživatele. Požár, povodeň či jiná katastrofa tak nemá šanci současně zničit jak počítač, tak zálohu s daty.

Podle našeho názoru však zálohování operačního systému Windows do jako takového do cloudu příliš smysl nemá. Veškeré výhody online zálohování se vytratí v okamžiku, kdy budete muset obnovit operační systém Windows včetně všech dat umístěných v knihovnách.

Pokud je třeba chránit data uložená na počítači, pak vše, co musí program pro zálohování zajistit, je rozhodnout, které soubory kopírovat do zálohy a pak toto zálohování provést. Jediný spolehlivý způsob zálohování operačního systému Windows, registru i všech nainstalovaných programů spočívá v kopírování celého disku jako takového (nebo alespoň celého systémového oddílu C: buď v podobě klonu, nebo v podobě souboru obsahujícího obraz disku.

Vždy ale mějte na mysli, že zálohování operačního systému není nikdy tak důležité jako zálohování dat. Operační systém a aplikace ostatně můžete kdykoliv přeinstalovat. Své dokumenty, tabulky či rodinné fotografie nijak přeinstalovat bohužel nejdou. A právě tato skutečnost je tím správným důvodem, proč vám doporučujeme vytvářet obraz disku dvakrát až třikrát za rok, zatímco zálohování doporučujeme provádět každý den.

 

Pokračování

autor Lincoln Spector, David Čepička


Mobilní verze našich dalších titulů

 
 
Nahoru
 
Nahoru
 
© IDG Czech Republic, a.s.
 
*